Course Reps: Social Sciences, Arts and Humanities

View course reps for departments within the College of Social Sciences, Arts and Humanities

uolsulogo2

Choose from the list below to view elected students for your course. If your course/department/year are not listed, it may be that there have either been no nominations or there was no online courserep participation. Please contact the Education and Representations coordinator listed in the 'Contact details' section for more information.

To contact your course rep, click their name to send them an email

American Studies

CourseYearName
American Studies First Year Helena Whitelock
American Studies Second Year Rebecca Smith
American Studies Second Year Bethan Taylor-Evans
American Studies Year Abroad Lucy Aspell
American Studies Year Abroad Courtney Mower
American Studies Final Year

Grace Chapman

Top

Archaeology and Ancient History

CourseYearName
BA Ancient History and Archaeology (DL)
First Year Lizzie Nelson
BA Ancient History and Archaeology (DL)
First Year Mark Orridge
BA Ancient History and Archaeology (DL)
Second Year Victoria Chamberlain
BA Ancient History and Archaeology Second Year Jennifer Cousal
BA Ancient History and History Second Year Abigail Judge
Archaeology and Ancient History (DL) Masters Matthew Selheimer
Archaeology and Ancient History PhD Andrew Lamb

Top

Criminology

CourseYearName
BA Criminology First Year Leah Ambus
BA Criminology First Year Petya Nikolova
BA Criminology Second Year Yoana Barakova
BA Criminology Second Year Yuuka Cantarella
BA Criminology Second Year Laura Allen
BA Criminology Third Year Elliott Button
BA Criminology Third Year Justine Knop
Social Masters Chinelo Zita Zita Ebunam
Social Masters Jessica Andrews
Social Masters Sarah Louise Sarah Elliott
MSc Clinical Criminology Masters Akira Lucretia Vassell Adams
International Students Masters Amanda Nichole Campbell
MSc Criminology Masters Georgina Claire Riggs
MSc Applied Criminology Masters Sylvie Mae Rosseter
MSc Terrorism, Security and Policing Masters Ardita Gashi
Part-time Masters Thearesti Karmpini

Top

Economics

CourseYearName
BA Economics First Year Klaudia Milczarek
BA Economics First Year Matthew Balcon
BA Economics Second Year Rachel Grashion
BA Economics Second Year Andrea Michael
BA Economics Third Year Henna Bhardwa
BSc Economics First Year Charlie Badham
BSc Economics Second Year Ogechi Anukem
BSc Economics Fourth Year Kay Zin Win
MSc Banking and Finance Masters Natasha Simms
MSc Business Analysis and Finance Masters Philomena Tayi
MSc Financial Economics Masters Chenghui Li
MSc Financial Risk Management Masters Theodora Dede
Economics PhD Laura Harvey

Top

Education

CourseYearName
Primary PGCE Charlie Whitham
Primary PGCE Jack Hickey
Primary PGCE Jason Williamson
Primary PGCE Kimberley Haynes
Primary PGCE Nathanael Eyers
Primary PGCE Olivia Heath
Primary PGCE Sonja Cooper
Primary PGCE Vicky Price
Secondary PGCE Callum Quigley
Secondary PGCE Catherine Simms
Secondary PGCE Lauren Barrat
Secondary PGCE Mark Cowking
Secondary PGCE Natalie Palmer
Secondary PGCE Rob Hill
Secondary PGCE Samantha Osborne
MSc International Education Masters Isidro Jesus Montes
MSc International Education Masters Sadiyo Osman

Top

English

CourseYearName
BA English Second Year Charlotte Highcock
BA English Second Year Figen Gungor
BA English Second Year Josh Wynn
BA English and American Studies Final Year Clarissa McKenzie
BA English and American Studies Final Year Elizabeth Thomas

Top

History

CourseYearName
BA Contemporary History First Year Joshua Malam
BA Contemporary History Second Year Izabella Holmes
BA Contemporary History Third Year Declan Gilbert
BA History First Year Charley-Ann Coyle
BA History First Year Emily Joseph
BA History First Year Tariro Kadare
BA History Second Year Rhys Morrow
BA History Second Year Sean Lane
BA History Second Year Matthew Crawley
BA History Third Year Nidal Masri
History and American Studies Final Year Ryan Mann
History and American Studies First Year Daniella Ekundayo
History and American Studies First Year Nicole Beardsley
History and American Studies First Year Tom Keidan
History and American Studies Second Year Josh Matthews
History and Archaeology Second Year Isobel Moss
History and Politics First Year Conor Jackson
History and Politics Second Year Hajira Piranie
History and Politics Second Year James Hall
MA English Local and Family History First Year Linda Harrison
MA English Local and Family History First Year Tracey Jones
MA English Local and Family History Second Year Liz Round
MA English Local and Family History Masters Elizabeth Round
History PhD Li Jun
History PhD Mrunmayee Satam

Top

 

Law

CourseYearName
LLB Law First Year Gabriella Ezeani
LLB Law Second Year Chloe Birkett
LLB Law Third Year Rachel Wilkinson
LLB Maitrise English and French Law First Year Marina-Corina Jipa
LLB Maitrise English and French Law Second Year Joshua Bird
LLB Senior Status First Year Archit Kapil
LLM International Law Masters Taylor Moffatt

Top

Management

CourseYearName
BA Management Studies First Year Subomi Ajibola
BA Management Studies Second Year Maria Da Paz Oliveira
BA Management Studies Third Year Nicholas Swalwell
BA Management Studies (Finance) First Year Aibak Waheed
BA Management Studies (Finance) Third Year Nitin Mittal
BA Management Studies (Finance) Fourth Year Shiyun Pan
BA Management Studies (Marketing) First Year Saeeda Alhilal
BA Management Studies (Marketing) Second Year Morayo Ojikutu
BA Management Studies (Organizational Studies) Third Year Amanda Gil
BA Management Studies (Politics) First Year

Mohammed Abukar

BA Management Studies and Economics
Second Year Mary Okorie
BA Management Studies and Economics
Third Year Seow Li Khor
BSc Accounting and Finance First Year Aseel Qasism
BSc Accounting and Finance First Year Lei Cao
BSc Accounting and Finance First Year Zeshaa Ahmed
BSc Accounting and Finance Second Year Adedoyin Afolabi
BSc Accounting and Finance Second Year Ikram Hussain
BSc Accounting and Finance Second Year Shanza Chaudhary
BSc Management Studies First Year Sally Scott
MBA Masters Bahassan Mohammed
MBA Masters Chen Wei-Yu
MBA Masters Katukani Yosuke
MBA Masters Khayyat Khalid
MBA Masters Siwasaranond Sakdipong
MSc Accounting and Finance Masters Fan Fan
MSc Accounting and Finance Masters Timur Kossymbayev
MSc Finance Masters Jenny Tarney
MSc Finance Masters Mingzhe Wei
MSc Financial Markets and Organization Masters Corinne Lord
MSc Human Resource Management and Training Masters Salma Baz
MSc Human Resource Management and Training Masters Mohammed Sahibi
MSc Management Masters Meng Ni
MSc Management, Finance and Accounting Masters Elmante Kisieliute
MSc Marketing Masters Fiorella Andres Neyra
MSc Marketing Masters Nia Liscombe
MSc Marketing Masters Rubi Gunawan
Management PhD Anthony O'Tierney
Management PhD Franziska Dahlmeier
Management PhD Qicong Zhang
Management PhD Yuhan Zhang

Top

Modern Languages

CourseYearName
BA Modern Languages Fourth Year Holli Galpin
BA Modern Languages with Translation Second Year Abril Quintero Del Rosario
BA Modern Languages with Translation First Year Joseph James
BA French and Spanish Second Year Catriona Rainey
BA Italian and Spanish Fourth Year Samantha Coates

Top

Media and Communication

CourseYearName
BA Media and Communication First Year Safaa Chahid
BA Media and Communication Second Year Eva Iacovou
BA Media and Communication Second Year Shreya Bhattacharya
BA Media and Communication Third Year Munira Eggeh
BA Media and Communication Third Year Lili Deng
BA Media and Society First Year Hosea Chidongo
MA Global Media and Communication Masters Mengyue Sun
MA Global Media and Communication Masters Mengyue Sun
MA Mass Communications Masters Peng Fan
MA Media and Advertising Masters Jingsong Yang
MA Media and Advertising Masters Keith-Ran Zhang
MA Media and Public Relations Masters Shuyang Pan
MA New Media and Society Masters Zhe Li
MA New Media and Society Masters Kathrin Haelbich

Top

Museum Studies

CourseYearName
MA/MSc/PG Dip - Museum Studies Masters Sem Bannenberg
MA/PG Dip - Art Museum and Gallery Studies Masters Susanne Boersma

Top

Politics and International Relations

CourseYearName
BA Politics and International Relations First Year Awuli Agbakoba
BA Politics Second Year Fariha Choudhury
BA Politics Third Year Dan Meadows
MA Human Rights & Global Ethics Masters Caroline Hibbs
MA International Relations & World Order Masters James Brennan
MA International Relations and World Order Masters Nathan Mulligan
Politics PhD Juan Carlos Fernandez Casas

Top

Sociology

CourseYearName
BA Sociology First Year Beth Johnston
BA Sociology First Year Abimbola Ogidan
BA Sociology Second Year Amy Zala
BA Sociology Second Year Marianna Papaleontiou
BA Sociology Second Year Devaune Bailey
BA Sociology Third Year Laura Godfrey

Top

Joint Degree

CourseYearName
BA Ancient History and History Third Year Lucy Binns
BA English & American Studies Second Year Tyler John
BA Management Studies and Economics Second Year Mary Okorie
BA Management Studies and Economics Third Year Seow Li Khor
BA Media and Society First Year Hosea Chidongo
BA Modern Languages with Management Fourth Year Timothy Fairhall
BA Politics and Economics First Year Jo Odhiambo
BA Politics and Economics Second Year Atheer Qassim
BA Politics and Economics Third Year Anne- Marie Tyhisha Ola
BA Politics and Sociology First Year Charlotte Williams
BA Politics and Sociology Third Year Grace Brady
BA Spanish and English Fourth Year Salma Ewies
English and American Studies Final Year Clarissa Mckenzie
English and American Studies Final Year Elizabeth Thomas
History and American Studies Final Year Ryan Mann
History and American Studies First Year Daniella Ekundayo
History and American Studies First Year Nicole Beardsley
History and American Studies First Year Tom Keidan
History and American Studies Second Year Josh Matthews
History and Archaeology Second Year Isobel Moss
History and Politics First Year Conor Jackson
History and Politics Second Year Hajira Piranie
History and Politics Second Year James Hall
History and Politics Second Year James Frederick Hall
Law and Criminology LLB Third Year Orey Salu
LLB Law with a Modern Language First Year Cintya Cabral De Sousa
LLB Law with French Law and Language Fourth Year Sam Bailey
LLB Law with Politics Second Year Abigail Hart
LLB Law with Politics Third Year Tara Mirjani-Arjenan

Top

Share this page:

Contact Details

Development Coordinator (Academic):

Elena-Daniela Boaru
edb6@le.ac.uk
0116 223 1194

Students' Union Education Officer:

Lily Patrick
lp250@le.ac.uk
0116 223 1228

Deputy Director of Membership Services:

Ian Bruce
irb2@le.ac.uk
0116 223 1228

Location:

University of Leicester Students' Union
Percy Gee Building
University of Leicester
LE1 7RH
leicesterunion.com