Graduation July 2012

Photos of graduation July 2012 and student prize awards

Graduation pictures of the class of 2012:

Graduation July 2012
Group photo
Graduates throwing capsCTGU Graduates

CTGU Graduates

 

Staff with Princess Khaliilah

Princess Khaliilah and the Staff

 

Abdel Malik and Prof Fothergill

Abdel Malik and Prof Fothergill

 

Student Prize Awards:

College Prize
Best Second Year Undergraduate - Thomas Morton-Orr

Thomas Morton-Orr - College Prize – Best Second Year Undergraduate

TWI Student Prize
Undergraduate producing best materials project - Alex Harris

Alex Harris - TWI Prize – Undergraduate Producing Best Materials Project

David Holme Memorial Prize
Student whose third year project involves most original or novel application of engineering

Joseph Ahuja - David Holme Memorial Prize – Student whose third year project involves most original or novel application of engineering

Departmental prize
Outstanding performance in first year

D E Fabrice Michel - Departmental Prize – Outstanding Performance in First Year

British Computer Society Prize
Best graduating electronic and software engineering student - presented by Mary Clarkson of the BCS

Martin Eskdale-Moen - BCS Prize – Best Graduating Electronic and Software Engineering Student
Presented by Mary Clarkson of the BCS

Goldsmith Prize
for exceptional achievement on an engineering industrial placement

Winston Louis - Goldsmith Prize – For Exceptional Achievement on an Engineering Industrial Placement

R A Grierson Prize
for best performance in specified final-year engineering course with strong industrial links

Martin Eskdale-Moen - R A Grierson Prize – For Best Performance in Specified Final-year Engineering Course with Strong Industrial Links

R A Grierson Prize
for best second year performance in the industry examination

Thomas Morton-Orr - R A Grierson Prize – For Best Second Year Performance in the Industry Examination

InstMC Prize (East Midlands division)
For most distinguished finalist in the field of measurement and control

Feyisike Ademujimi Falade - InstMC Prize – For Most Distinguished Finalist in the Field of Measurement and Control

IET Prize
Most distinguished finalist in the field of electrical engineering

Chris Milner - IET Prize – Most Distinguished Finalist in the Field of Electrical Engineering
Presented by John Challans of the IET

Frederic Barnes Waldren Prize and IMechE Best Student Prize
Frederic Barnes Waldren Prize for most distinguished performance by a final-year student on BEng Mechanical course;<br /> IMechE Best Student Prize for best student on any year of an accredited IMEchE degree course - BEng Mechanical

James Goulding:
Frederic Barnes Waldren Prize for most distinguished performance by a final-year student on BEng Mechanical course, and;
IMechE Best Student Prize for best student on any year of an accredited IMechE degree course - BEng Mechanical
Presented by Ian Campbell of the IMechE

IMechE Best Student Prize
IMechE Best Student Prize for best student on any year of an accredited IMEchE degree course - BEng Mechanical with Industry

Alan Holladay - IMechE Best Student Prize for best student on any year of an accredited IMechE degree course - BEng Mechanical with Industry
Presented by Ian Campbell of the IMechE

IMechE Best Student Prize
for best student on any year of an accredited IMEchE degree course - BEng General

Sakshi Dugar - IMechE Best Student Prize for best student on any year of an accredited IMechE degree course - BEng General

IMechE Best Student Prize
for best student on any year of an accredited IMechE degree course - MEng General

Matthew Such - IMechE Best Student Prize for best student on any year of an accredited IMechE degree course - MEng General
Presented by Ian Campbell of the IMechE

IMechE Best Project Prize Prize
Awarded to final year student on an accredited degree, who completed an outstanding research, development or design project in Mechanical engineering - BEng Mechanical

Mohammad Sabha - IMechE Best Project Prize awarded to final year student on an accredited degree, who completed an outstanding research, development or design project in Mechanical Engineering – BEng Mechanical
Presented by Ian Campbell of the IMechE

IMechE Best Project Prize Prize
awarded to final year student on an accredited degree, who completed an outstanding research, development or design project in Mechanical Engineering – MEng Mechanical

John Tales - IMechE Best Project Prize awarded to final year student on an accredited degree, who completed an outstanding research, development or design project in Mechanical Engineering – MEng Mechanical
Presented by Ian Campbell of the IMechE

IMechE Best Project Prize Prize
awarded to final year student on an accredited degree, who completed an outstanding research, development or design project in Mechanical Engineering – MEng Mechanical with Industry

Alan Holladay - IMechE Best Project Prize awarded to final year student on an accredited degree, who completed an outstanding research, development or design project in Mechanical Engineering – MEng Mechanical with Industry
Presented by Ian Campbell of the IMechE

IMechE Best Project Prize Prize
awarded to final year student on an accredited degree, who completed an outstanding research, development or design project in Mechanical Engineering – MEng General

Matthew Such - IMechE Best Project Prize awarded to final year student on an accredited degree, who completed an outstanding research, development or design project in Mechanical Engineering – MEng General
Presented by Ian Campbell of the IMechE

Farnell Engineering Prize
Third year student judged to have produced the best hardware-based project

James Reuss - Farnell Engineering Prize - Third Year Student Judged to have Produced the Best Hardware-based Project

Departmental prize - 2012 Design Competition
Manager prize

Xie Yu - Engineering Design Competition 2012 Manager Prize

Departmental prize - 2012 Design Competition
runner up for Manager prize

Daljit Dhillon - Engineering Design Competition 2012 Manager Prize (runner up)

Departmental prize - 2012 Design Competition
runner up - manager prize

Matthew Such - Engineering Design Competition 2012 Manager Prize (runner up)

Departmental prize - 2012 Design Competition
runner up - Manager prize

Lingjie Lie - Engineering Design Competition 2012 Manager Prize (runner up)

Share this page:

Contact Details

School of Engineering
University of Leicester
University Road
Leicester
LE1 7RH

T: +44 (0) 116 252 2559
engineeringug@le.ac.uk (for undergraduate enquiries)
engineeringpgt@le.ac.uk (for postgraduate enquiries)

 

Accessibility

AccessAble logo

The University of Leicester is committed to equal access to our facilities. DisabledGo has a detailed accessibility guide for the Engineering Building.