University of Leicester Student Awards nominations announced

Posted by rmt22 at May 17, 2016 11:30 AM |
The fourth annual University of Leicester Student Awards, hosted by Leicester Students’ Union and the Career Development Service, are set to be the biggest yet!

The awards will take place at Athena on Wednesday 8 June 2016 and will honour those of you who have excelled in a variety of endeavours from graduate internships to Union Council membership and a range of student group activities.

The nominations are in and shortlists have been announced.

Congratulations to all of our nominated students, we can’t wait to see who wins!

Intern of the Year

Lauren Bingley, Emily Davison, Asha Mistry, Claire Preval, Imogen Barber, Angaraj Duara

Enterprising Student Award

Hawa Mansaray, Kash Chundoo, Lois De Cordova

Course Representative of the Year

Richard Mbasu, Laura Bacon, Nopparada Mingchinda, Anne-Marie Ola, Sedtin Wan, Cintya Cabral de Sousa

Student Ambassador of the Year

Osarenkhoe Uwuigbe, Antonia Kike Famuyimwa, Sofaay Forsyth, Arthur Blazey

Environmental Achiever Award

Caroline Jeffrey, Dan Schofield, Abdullahi Tijjani

Leicester Award Student of the Year

Navin Leanage, Shilpa Kumar, Charles Stansfield, Tara Janda, Richard Nzewi, Aneesah Parkar, Samuel Saw, Laura Patton, Ishani Sinha, Carrie Young

Leicester Award Gold Student of the Year

Nicholas Swalwell, Holly Galpin, Osarenkhoe Uwigbe, Msamuyimen Omaragbon, Iriny Shenoda

Frank May Volunteer Award

Phil Grierson, Sam Shorten, Alexia Vandervaeren, Casandra Rosideo, Saskia Edwards, Osarenkhoe Uwuigbe, Joseph Pope, Josep Maria Sanz Lopez, Emma Roberts, Alex Pollock

Unitemp of the Year Award Sponsored by Unitemps

Juliette Rose Smith, Jagdish Mahale, Nkemdelim Ofodile, Aikaterini Kazou, Michael Sharp

Students’ Union Employee of the Year

Lewis Eves, Anna Bulder, Marshall Somane

Outstanding Contribution to Postgraduate Life

Jane Ainsworth, Hannah Ditchfield, Sarah Plumb, Richard Mbasu

Pomeranze Prize for Music

Luke Barnes, Stephanie Bond, Bhal Chima, Chris Hiam, Rachel Freeman, Robert Lamb, Holly Mulvey, Joke Onogejuho, Damilola Ogunshola, Will Saunders, Ross Willett, Madeline Welland

Union Council Awards

Campaigner of the Year

Daniel Schofield, Mona Murad

New Officer of the Year

Robert Maclean, George Bascom

Part-time Officer of the Year

Rosanna Armenante, Abigail Adewunmi, Eden Richardson, Ofure Ugiagbe

Outstanding Contribution

Robert Greenhill, Nick Frost

Student Group Awards

Academic Group

Media and Communication, Modern Languages, Museum

Campaigning

MHAS, Amnesty International, Environmental Action

Charity

Sexpression, Nightline, UNICEF

Common Interest

SLUGS, Creative Writing, Atheist and Humanist Society

Faith

Sikh, Radical Youth, Christian Union

Media

LUST, Ripple, LUSH

Medical

LUSUMA, MEDSIN, Friends of MSF

National and Cultural

ISA, Nigerian, Erasmus and Exchange

Performance

Concert Band, Dancesport, Voices

Sports

Hiking, Pole Fitness, Quidditch

New Group

Knitting, Student Minds, Nordic

Green Impact

Enactus, Hungry 4 Change, Environmental Action

Event

Big Band/Concert Band, Streetdance, The Polish Society

Fundraising

ELSA, Islamic Society, Oxfam

Committee

Burlesque, PCSB, LGBTQA

Group

LUSH, Autistic Spectrum, Christian Union

Share this page:

Navigation
Key Dates

Terms, semesters, exams etc. for current and future academic years.

All key dates